У Криму дітей віддають у національні школи, а їх вчать російською

На окупованому Росією українському півострові Крим у перший клас пішли понад 18 з половиною тисяч дітей. Як виглядає ситуація з кримськотатарськими та українськими школами? Чи мають учні тих шкіл підручники своєю мовою? Про це телефоном із Сімферополя Радіо Свобода розповіла кореспондент проекту «Крим реалії» Мирослава Канарська.

– Хочу зазначити, що ми сьогодні були присутні на святі першого дзвоника в кримськотатарській школі №42 ім. Ешрефа Шем’ї-заде. Цього року, як розповідає керівництво цього закладу, була рекордна кількість першокласників. Ця школа набрала 7 класів першокласників. Але є такий парадокс: із цих семи перших класів – три класи з кримськотатарською мовою навчання, а чотири класи – з російською мовою навчання. І це відбувається в кримськотатарській національній школі!

Хоча ще два роки тому ця школа була, взагалі, лише з кримськотатарською мовою навчання, і туди з’їжджалися діти не лише з Сімферополя, але і з районів, тому що вона була дуже велика. Вона цього року, до речі, відзначає 10-річчя з моменту її відкриття. 8 років вона працювала тільки кримськотатарською мовою, але з початком окупації почалися проблеми.

Батьки скаржаться. Ми сьогодні розмовляли з батьками першокласників. Одна мати каже, що її дитина потрапляє в перший клас з російською мовою навчання. І їх це дуже обурило. Тому що родина живе на іншому краю міста Сімферополя і мати каже, що тільки заради кримськотатарської мови вирішили дитину віддати в цю школу. Але потім дізнаються про те, що дитина буде навчатися російською мовою.

Є ще такий нюанс, що кримськотатарські школи взагалі не укомплектовані ані учбовою літературою, ані посібниками. У дітей нічого немає. Наприклад, батьки учениці 8 класу розповіли, що їхньому класу видали 7 книжок, з них 2 підуть вчителям, а 5 – на 28 дітей. Це теж дуже обурило батьків, і вони всі ці питання між собою обговорювали.

– А як виглядає ситуація з Українською школою-гімназією Сімферополя? Адже відомо, що в минулі роки (до анексії Росією українського півострова Крим) ця гімназія була дуже активною і дуже передовою.

– Були ми сьогодні і в Українській гімназії. Там така ситуація: одразу після окупації місцева так звана «влада» ухвалила рішення слово «українська» вилучити з назви. Цю гімназію нині перейменували. І вона тепер стала називатися «Таврійська гімназія». Але це не основне.

Основне те, що за часів України ця школа була дуже популярна. Там навчалися талановиті діти, там навчалися діти, у яких батьки були політиками, бізнесменами. Вона була дуже розвинута у своїй системі навчання. Але одразу після окупації класи україномовні або позакривали, або збирали батьківські наради і казали про те, що нині ви живете в нових умовах, тому українською мовою навчання не буде, буде російська, переходимо на російські стандарти.

Тільки заради кримськотатарської мови вирішили дитину віддати в цю школу. Але потім дізнаються про те, що дитина буде навчатися російською мовою.

Як стало відомо, на всю школу, яка нараховує майже 1000 дітей, тільки декілька класів залишилося з українською мовою навчання, і лише тому, що батьки почали писати листи, скаржитися. Багато батьків планують потім своїх дітей віддати навчатися на материк, до України. І та сама ситуація, як у кримськотатарських школах: не вистачає навчальної літератури, посібників. І саме там, де є україномовні класи.

– Скільки приблизно дітей навчаються в українській гімназії, в україномовних класах?

– Приблизна кількість – це десь не більше сотні дітей із тисячі. По максимуму, тому що ніхто нам такі цифри не каже, ніхто не хоче про це говорити відкрито. Але лише поспілкувавшись з батьками, виходить приблизно така кількість – 100-150 учнів.

 

Так звана «міністр освіти, науки та молоді Криму» Наталія Гончарова повідомила раніше, що мережа шкіл з навчанням кримськотатарською мовою в Криму збережена і налічує 15 навчальних закладів.

За словами Гончарової, цього року в кримських школах не відкриють жодного класу з навчанням українською мовою через зменшення на них попиту.

«Інформації про те, щоб цього року відкривалися класи з українською мовою навчання, в Криму немає, але при цьому як предмет, як факультатив багато шкіл цей предмет зберегли», – сказала міністр.

Вона наголосила, що в Криму падає попит на навчання українською мовою. «Тенденція однозначно до зменшення, тому цього року жоден клас не відкривається», – наголосила Гончарова.

Минулого навчального року класи з українською мовою навчання були у 20 школах.

Людмила Ваннек

Джерело: Радіо Свобода

На фото: Перший дзвоник у Бахчисарайській школі з кримськотатарською і російською мовами навчання.