У Білорусі діти ходять до підпільного ліцею, щоб навчатися білоруською

У Білорусі проводиться негласна політика витіснення білоруської мови з усіх сфер. Про це розповів директор підпільного ліцею, у якому діти навчаються рідною мовою. Про це йдеться в сюжеті ТСН.

Заклад заснували ще за радянських часів, коли у Мінську не залишалося жодної школи з навчанням білоруською. На початку 90-х він вийшов з підпілля, навіть розміщувався в центрі столиці та був передовиком в освіті. А потім його знову заборонили. 

Учні навчаються то у приватних квартирах, то у підвалі церкви, а тепер ще й їздять зі столиці у село.

“Іде негласна політика витіснення білоруської мови з усіх сфер і, в першу чергу, з освіти. Число білоруських шкіл зменшується. Колись було близько 90% перших класів, де діти починали навчання білоруською, а зараз їх залишилося 5%, якщо не менше”, – розповів директор ліцею.

Він дуже неохоче розповідає про особливості навчання. Каже, щойно про них виходить якийсь матеріал, одразу ідуть розпорядження влади і чергові утиски.

Тут поглиблено вивчають гуманітарні науки. Серед книжок – твори непопулярних у Білорусі авторів. Існувати ліцею допомагають батьки.

У ліцеї навчаються з 8-го класу, проходять за конкурсом. Були роки, коли на місце претендувало 15 осіб. Зараз менше. Офіційно, учні нібито вчаться вдома, тому після закінчення підпільного ліцею можуть іти у білоруські школи, щоб здавати екзамени. А ще діти складають іспити в Європі, наприклад, у Польщі. Після цього вони можуть поступити у польські заклади. Більшість саме цього і хоче – вчитися у демократичній країні.

Джерело: ТСН