8 квітня Національна рада оприлюднила результати моніторингу загальнонаціональних телеканалів стосовно звучання в їхніх ефірах української мови у січні – лютому цього року.
Нацрада проаналізувала мовлення 28 загальнонаціональних телеканалів. Моніторинг телевізійних мовників триває тиждень, тож було вивчено 105 годин ефіру кожного каналу.
Під час моніторингу звучання української мови в ефірах телеканалів Національна рада перевіряє дотримання телерадіоорганізаціями вимог частини десятої Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і статті 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Моніторинг засвідчив, що ліцензіати дотримуються вимог щодо трансляції реклами державною мовою. Ознак порушення норм частин першої і третьої статті 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не виявлено. «Реклама і телемагазини в ефірі телеканалів ідуть лише українською мовою», – зауважила Олена Ніцко, членкиня Національної ради.
Також тільки державною мовою звучать передачі новин на загальнонаціональних телеканалах.
Що стосується мови ефірів, повідомила вона, то всі телеканали перевищили обов’язковий законодавчий поріг 75%.
12 телеканалів 100-відсотково ведуть мовлення українською мовою. Це – «UA:ПЕРШИЙ», «К2», 5 канал», «Еспресо», «Індіго», «М1», «Рада», «UA:КУЛЬТУРА», «XSPORT», «ПІКСЕЛЬ ТV», «ПлюсПлюс», «ZOOM».
Також високі показники, які перевищують 90%, – у телеканалів «Прямий», «Z ZIK», «Мега», «Україна 24», «2+2», «Новий», «НЛО», «ТЕТ».
Найнижчий показник у телеканалу «Україна» – 75%.
Водночас, за словами Олени Ніцко, під час моніторингу попередньо було зафіксовано ознаки порушень абзацу 2 частини п’ятої статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Ця норма передбачає, що телерадіоорганізації здійснюють трансляцію фільмів та/або передач, які не є їхнім власним продуктом, виключно державною мовою, за винятком фільмів і передач (крім дитячих та анімаційних), створених до 1 серпня 1991 року. Зараз ця інформація ще опрацьовується відповідними підрозділами регулятора. Якщо виявиться, що такі порушення справді були, Національна рада призначить цим мовникам перевірки.
Чинний Закон «Про телебачення і радіомовлення» передбачає, що моніторинг телеканалів проводиться у проміжках часу із 7 до 18 та з 18 до 22 години.
У загальному тижневому обсязі мовлення загальнонаціональних телеканалів передачі та/або фільми, виконані державною мовою, мають становити не менше ніж 75 відсотків загальної тривалості передач у кожному із визначених проміжків.
Ці телеканали повинні забезпечити частку передач новин державною мовою в обсязі не менше ніж 75 відсотків загальної тривалості всіх новинних передач у кожному із визначених проміжків часу.