Як у школі замість російської вивчати французьку – інструкція для батьків школярів

“1 вересня мене спіткала новина, що син вивчатиме в 6 класі російську. Я одна на весь клас цього не хотіла. Я не сварилася. Діяла спокійно і впевнено, опираючись на закон. У результаті двохтижневої наполегливої роботи я отримала дозвіл від директора одному моєму синові на весь клас (школу) замість російської вчити французьку. Цей приклад надихнув батьків, нас стало двоє, потім троє. Сьогодні, на 16 день наполегливості, наш клас поділили на дві групи: російську і французьку. Процес пішов…, – Лариса Ніцой, дитяча письменниця, педагог, поділилася своїм досвідом, як у школі обрати замість російської  інший предмет для своєї дитини.

Далі – текст Лариси Ніцой.

Російська мова в школі. Якщо Ваша дитина навчається в українській школі, у неї є уроки російської і Вам це не подобається – тоді цей пост для Вас. Пост великий. У ньому Ви дізнаєтеся, як позбутися цих уроків тихо, без скандалу, законно. Я добилася.

1 вересня мене спіткала новина, що син вивчатиме в 6 класі російську. Я одна на весь клас цього не хотіла. Я не сварилася. Діяла спокійно і впевнено, опираючись на закон. У результаті двохтижневої наполегливої роботи я отримала дозвіл від директора одному моєму синові на весь клас (школу) замість російської вчити французьку. Цей приклад надихнув батьків, нас стало двоє, потім троє. Сьогодні, на 16 день наполегливості, наш клас поділили на дві групи: російську і французьку. Процес пішов…

Отже, ділюся власним досвідом, як добитися заміни російської на інший предмет:

1. Насамперед Ви повинні зрозуміти, що закон на Вашому боці і небажання вивчати російську – це не просто Ваші «таракани» бунтують, а Ви маєте на це законне право. ПРАВО НЕ ВЧИТИ РОСІЙСЬКУ.

2. У якому б класі, якої б школи ваша дитина не навчалася, Ви маєте у своєму розкладі уроки двох типів: обов’язкові, затверджені Міністерством освіти (інваріантна складова навчальної програми) і такі уроки, які обрала самостійно школа (варіантна складова навчальної програми). Наприклад: математика, укрмова, укрліт, історія, фізика, хімія – обов’язкові, затверджені МОН, і обговоренню не підлягають (інваріантна складова програми). А такі, як: танці, християнська етика, логіка, українознавство, російська мова тощо – обрала школа і їх можна міняти за бажанням батьків (варіантна складова програми).

3. Варіантну складову затверджує школа тільки за погодженням з батьками. Якщо такого погодження не було і ці предмети введені без Вашого відома – це зроблено незаконно.

4. Школа, яка погодила з батьками варіантну складову, має на це підтверджуючі документи: анкетування батьків, заяви батьків з проханням вивчати той чи інший предмет, тощо. Якщо таких документів немає – таке рішення школи – незаконне, у нас не «диктатура».

5. При опитуванні батьків школа виносить на розгляд батьків, як правило не один предмет, а список предметів варіантної складової і батьки обирають з цього списку предмети, які вони хочуть бачити в розкладі дитини поруч із обов’язковими, визначеними міністерством.

6. Уроки варіантної складової обираються або такі, які підсилюють основні (математика, мова), або зовсім нові, нестандартні (наприклад «Психологія стосунків»).

7. Відмовки директора «у мене немає такого фахівця» вважаються непрофесійними, або такими, що навмисне блокують рішення батьків. Оскільки директор кожного року про вибір батьків повинен повідомити управління освіти (подати на затвердження). Управління освіти разом з директором зобов’язані знайти протягом літа, чи в терміновому порядку, відповідного фахівця і таким чином забезпечити батьків і дітей вивченням бажаного предмету.

8. Уроки російської МОЖНА ПОМІНЯТИ на інший предмет, і ЗАМІСТЬ російської ходити на інший урок. Повністю відмінити години навчань і замість них гуляти – не можна.

mova-v-shkoli

 

Фото з Фейсбук-сторінки Лариси Ніцой

9. Заяви директора «уже все затверджено відділом освіти» означають наступне. Відділ освіти справді кожного року!! заново затверджує те, що приносить директор, погодивши з Вами. Затверджувати згори, нав’язувати, не погодивши з батьками – незаконно.

Керуючись цим знаннями, Ви можете скористатися наступними порадами в боротьбі за щастя вчити замість російської інший предмет:

1. Попросіть директора поміняти російську на інший предмет, пояснивши директору, що інший предмет або потрібніший Вашим дітям, або цікавіший, або вивчення російської в умовах війни суперечить Вашим світоглядним переконанням тощо.

2. Зберіть класні збори і поговоріть на цю тему. Навіть якщо вас мало, не опускайте руки. Добивайтеся, щоб клас поділили на групи. Одна група (якщо хочуть) вивчає російську , друга група навіть мала – інший предмет.

3. Якщо директор скаже, що фахівця з обраного Вами предмету в школі немає, погодьтеся замість російської на додатковий урок математики, мови, малювання – тих фахівців, які в школі є. А навесні! (щоб не було відмовок, що пізно) знову поставте перед директором завдання за літо знайти потрібного фахівця.

4. Якщо Ви в класі такі одні не хочете вивчати російську, можна чемно і ввічливо добитися, щоб дитина займалася з одного предмету за індивідуальним планом. Увесь клас вчить російську, а Ваш син/донька отримує індивідуально додаткові завдання (наприклад від учителя історії) і опрацьовує їх удома самостійно.

5. Якщо ці всі методи не діють, дізнайтеся, чи було в школі опитування, анкетування, збиралися заяви батьків і якщо ні – спробуйте вдатися до шантажу: нагадати директору, що його дії незаконні і запитати (натякнути) що на це скаже відділ освіти. Повірте, Відділ освіти вмиє руки і накаже директору розрулити ситуацію. Врешті, якщо Ви людина рішуча, можна й поскаржитися у відділ освіти, який запитає про заяви батьків.

6. Навіть якщо директор почне збирати заднім числом у батьків відповідні заяви – це теж дуже добре. Частина батьків, пишучи ці заяви, замисляться над тим, над чим раніше не думали: «А що, російську можна не вчити?» і прийдуть до висновку, що вони теж не хочуть російської. Головне – покласти початок.

7. Не бійтеся піднімати це питання. Щоб не нашкодити дитині, робіть це ввічливо, м’яко, але наполегливо. Якщо на дитину розсердиться директор – це ще не значить, що сердитимуться всі вчителі. Будьте доброзичливі. За тему скоро забудуть, а от скандальних батьків запам’ятають надовго. Тому, будьте незламні, але чемні.

8. Педалюйте тему патріотизму. Наголошуйте, що не маєте нічого поганого проти вчителя (якщо справді не маєте). Але ви такий патріот, що «російська вам не дає дихати». Як віруюча людина не може стріляти, так Ви не можете вчити мову окупанта.

9. Пам’ятайте, починати завжди страшно. Але ситуація зараз в країні така, що Вас зрозуміють і підтримають, і у владних кабінетах також є порядні люди й патріоти.

10. Чи нашкодите цим дитині? Не нашкодите, якщо будете добиватися чемно, лагідно але вперто. «Страсті» навколо питання скоро вляжуться і забудуться, проте в школі спочатку відмовиться від російської – частина, а з часом усі переймуть Вашу позицію. Думайте про Чорновола (чи іншого героя). Наскільки йому було важко піднімати ці питання в ТІЙ країні і навколо маючи ТИХ людей. А перед Вами всього-навсього директор і по всій країні мільйони однодумців.

11. Врешті, не забувайте, є купа громадських організацій, які піднімуть бунт. Вони можуть не називати ваше ім’я.

12. Зверніться по допомогу до депутата. Від його імені організуйте депутатський запит (тільки не в школу, а у відділ освіти) на яких підставах була введена російська і попросіть документальне підтвердження, згоди батьків. Що вже викличе хвилю і рух.

13. Задійте ОДНОЧАСНО всі можливі важелі впливу, запити депутатів, громадські організації “Не будь байдужим”, “І так поймут”. Нехай вони всі пишуть на відділ освіти. В один прекрасний день листи на директора за поясненнями посипляться як з відра. А відділ освіти прийде з перевіркою, бо не матимуть права не відреагувати. Наступного разу вони не так впевнено себе поводитимуть.

14. Поради стосуються українських шкіл з українською мовою викладання.

15. Борітеся – поборете )).

Джерело: Фейсбук Лариси Ніцой