Кабмін затвердив державну програму розвитку української мови

15 березня Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову національно-культурну програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року. Про це повідомляє Уповноважений із захисту державної мови.

Обсяг фінансування Програми становить 8 млрд гривень на 7 років.

“Державна програма — документ, передбачений мовним законом. Українська мова потребує державної підтримки як всередині країни, так і дієвих механізмів розвитку її як іноземної з огляду на перспективи вступу України до ЄС”, — зазначає Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Відповідно до Указу Президента України №156/2018 “Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України” обласні, Київська міська державна адміністрація у двомісячний строк після затвердження Кабінетом Міністрів України державної програми зобов’язані розробити відповідні регіональні плани заходів і забезпечити їх реалізацію.

Серед завдань програми:
🔹зміцнення державного статусу української мови, її захисту, розвитку та популяризації;
🔹забезпечення реалізації громадянами права на одержання інформації та послуг українською мовою, в тому числі через засоби масової інформації, рекламу, розширення україномовного інформаційного простору, у тому числі за кордоном;
🔹забезпечення дотримання посадовцями органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог закону;
🔹покращення якості викладання державної мови в закладах освіти;
🔹запровадження і проведення іспитів на рівень володіння державною мовою, а також міжнародного сертифікаційного іспиту з української мови як іноземної;
🔹сприяння проведенню наукових досліджень у сфері українського мовознавства та соціолінгвістики, а також української жестової мови;
🔹розвиток національної словникової бази та забезпечення вільного доступу до неї користувачів;
🔹збільшення кількості та покращення якості українськомовного аудіовізуального культурного продукту на телебаченні, радіо, у кіно- та відеомережі.

Серед іншого, державна програма передбачає:
🔹запровадження та популяризацію безкоштовних курсів, зокрема, онлайн, з вивчення української мови для різних категорій громадян, в тому числі для ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також громадян, які не вивчали українську мову;
🔹реалізацію пілотного проєкту “Українська мова – офіційна мова Європейського Союзу”;
🔹затвердження стандарту з української мови як іноземної та розробку освітніх програм “Українська мова як іноземна”;
🔹затвердження стандартів української термінології;
🔹реалізацію всеукраїнського проєкту “Національна словникова база”;
🔹надання державної допомоги на придбання книг;
🔹створення та розповсюдження навчальних посібників для викладання української мови закордонним українцям;
🔹сприяння проведенню наукових досліджень у сфері українського мовознавства та соціолінгвістики, а також української жестової мови.


Тарас Кремінь зауважує, що до фінансування Програми, крім коштів із державного та місцевих бюджетів, передбачається залучати міжнародну технічну допомогу.