Сьогодні, 27 листопада, Кабінет Міністрів затвердив на посаду Уповноваженого із захисту української мови Тетяну Монахову.
Засідання уряду було закрите. Про призначення Монахової повідомив на своїй Фейсбук-сторінці народний депутат від “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко.
Тетяна Монахова – доктор філологічних наук, завідувачка кафедри журналістики Чорноморського національного університету ім. Петра Могили. Є автором понад 40 наукових публікацій, зокрема трьох посібників із грифом МОНУ, монографії “Народництво, модернізм і постмодернізм у лінгвістиці”.
Як повідомляється на сайті ЧНУ ім.Петра Могили, Монахова у червні-липні 2018 року стажувалася на відкритому телеканалі Offener Kanal Magdeburg (м. Магдебург, Німеччина) за програмою Міністерства закордонних справ Німеччини та Media Development Fundation. У липні 2017 року стажувалася в редакції видання Delo.ua. Є колумністкою інтернет-видань Opinionua.com та Solnik.com.ua. Авторка та ведуча телепрограми «Діагональ» на Петро Могила ТБ.
Її кадидатуру на розгляд уряду внесло Міністерство культури, молоді та спорту. Іншу кандидату, яку подав омбудсман, – Тараса Кременя, співавтора закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» – уряд не підтримав.
18 листопада низка відомих науковців і громадських діячів закликали призначити на посаду мовного омбудсмана Тараса Кременя.
У зверненні йшлося:
“Не маючи нічого проти пані Монахової як людини, ми разом з тим змушені нагадати: закон передбачає призначення на цю посаду кандидата, який «має досвід правозахисної діяльності або досвід діяльності із захисту державної мови та здатний за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнями виконувати відповідні посадові обов’язки».
Ця вимога не випадкова. Уповноважений має надійно захищати право кожного на отримання інформації та послуг української мовою і ефективно протистояти зусиллям Москви та її п’ятої колони з підриву позицій державної мови як елементу конституційного ладу і державної єдності України.
Однак міністр Бородянський відкинув подані на його розгляд кандидатури людей, які системно й успішно захищали українську мову, і пропонує натомість людину, яка не відзначилася жодними публічними діями з підтримки закону про державну мову чи захисту мовних прав українців. Такий крок міністра важко розцінити інакше як прагнення нівелювати роль і значення інституту Уповноваженого”.
Обов’язки Уповноваженого із захисту державної мови та вимоги до кандидатів прописано в законі “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
Уповноважений забезпечує моніторинг виконання законодавства про державну мову й державних цільових програм; розглядає скарги фізичних і юридичних осіб на дії та бездіяльність органів влади щодо дотримання вимог законодавства про державну мову; спрямовує до низки органів подання про проведення службових розслідувань і притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, винних у порушенні законодавства про державну мову; складає протоколи та застосовує стягнення тощо.
Фото: Укрінформ-UATV