Що можна зробити у День української писемності та мови

9 листопада Україна відзначає День української писемності та мови. У цей день можна перевірити своє знання української, взявши участь у радіодиктанті, піти на акцію і вимагати від влади негайних реальних кроків на підтримку української мови, взяти участь у науковій конференції про мову, послухати лекцію відомого соціолінгвіста та ще чимало всього. Як можна відзначити День української писемності та мови – у підбірці нижче.

10:10 – написати XV Радіодиктант національної єдності
Писати можна будь-де. Слухати диктант, окрім дротового мовлення, можна on-line на сайті www.nrcu.gov.ua на вкладці УР-1, УР-3, а також у Всесвітній службі радіомовлення України. Після написання можна надіслати диктант для перевірки на адресу Хрещатик, 26, Київ -1, 01001 або фото чи скан на електронну пошту rd@nrcu.gov.ua. За 2 дні після акції текст диктанту викладуть на сайт, і кожен зможе перевірити себе сам.

ukr-dyktant-1024x576

12:30 – прийти на акцію громадянського руху “Відсіч” до Адміністрації Президента (вул. Банкова, 11) і вимагати від влади негайних реальних кроків на підтримку української мови, а саме:

  • запровадити квоти для української мови на ТБ та радіо, а також запровадити обов’язкове українське озвучення фільмів;
  • забезпечити фінансування (або звільнення від податків) україномовної книжки та кіно;
  • зобов’язати періодичні видання друкувати половину накладу українською; звільняти чиновників, які ігнорують державну мову;
  • скасувати закон Ківалова-Колесніченка.

vidsich (1)

15:00 – взяти участь у науковій конференції «Сучасне російськомовне українство і його етнопсихологічна типологія», яка проходитиме у приміщенні Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України (Грушевського, 4, 3-й поверх).

З доповідями виступлять: зав. відділу соціолінгвістики Інституту української мови доктор філологічних наук С. Соколова, зав. лабораторії психології мас і спільнот НАПН, доктор психологічних наук В. Васютинський, директор Інституту літератури, академік М. Жулинський, проф. Києво-Могилянської Академії, доктор філолологічних наук Л. Масенко. Про мовну складову гібридної війни та чинники русифікації в умовах російської агресії говоритимуть О. Курінний (Києво-Могилянська Академія) та активіст руху «Відсіч» С. Оснач.

15:00 – взяти участь у відкритті проекту з вивчення української мови для іноземців «СловОпис – онлайн» у Київському університеті імені Бориса Грінченка (Київ, вул. Маршала Тимошенка, 13-Б).

Інтерактивний курс «СловОпис – онлайн» допоможе всім охочим у вивченні української мови, зокрема, за допомогою Skype. Відбірковий тур знавців української та іноземних мов, які стануть «викладачами»-волонтерами відбудеться 9 листопада у День української писемності та мови.

 18:00 – прийти на лекцію Лариси Масенко “Сьогодення української мови у нашій державі”, яка відбудеться у Києві в книгарні “Є” на Лисенка, 3.

Лариса Масенко – мовознавець, доктор філологічних наук,професор кафедри української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія», провідний науковий співробітник Інституту української мови НАН України, фахівець у галузі соціолінгвістики, історії української літературної мови, стилістики, ономастики.

19:00 – взяти участь у мовній грі від Безкоштовних курсів української мови, яку проведе ведуча Українського радіо Ярина Скуратівська в актовій залі Інституту біохімії НАН України (вул. Леонтовича, 9). Найактивніші учасники отримають призи!

silence-1024x716

Приєднатися у мережі Facebook до флешмобу від Безкоштовних курсів української мови. Суть флешмобу: розмістити уривок українського вірша чи вірша про українську мову або відповідь на питання, чому любиш і вивчаєш українську мову, на своїй сторінці з хеш-тегами #9листопада #ДеньУкраїнськоїМови #mova #kursy #ukrainian #language #course #free #курсиукрмови та передати естафету трьом друзям.

А ще на Фейсбук-сторінці Порталу мовної політики можна взяти участь у розіграші річної передплати на журнали “Український тиждень”, “Країна” та жовтої футболки з написом про мову.

 

У публікації використано матеріал Безкоштовних курсів української мови.